Staffordshire Smallbore Rifle Association Badge.

NSRA Affiliation No 2285

Staffordshire Smallbore Rifle Association

Cookies Policy.  By continuing to use this website you are actively implying consent for the placing of cookies on your device by this website.

SSRA Combined Open Squadded Rifle Meeting 2016 - The Results

Page Last Updated Friday, 5 May, 2017 0:04 AM

'The Chipperfield Ranges'

Photograph gives a panoramic view of The Chipperfield Ranges, Redhill, Maer, Baldwin's Gate, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 5EA.

The above photograph gives a panoramic view of The Chipperfield Ranges, Redhill, Maer, Baldwin's Gate, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 5EA.

ALL users of the Chipperfield Ranges (Baldwin's Gate) MUST be aware of AND COMPLY WITH the information contained within the Range Standing Orders and Code of Conduct.

The Results

The Staffordshire Smallbore Rifle Association Combined Open Meeting 2016 provided its usual mix of excitement and competitiveness.

However, this year's event was somewhat shrouded in an air of sadness, due to the passing away in October 2015 of former Staffordshire Smallbore Rifle Association Vice-President - Mr Fred Jennings.

Therefore, as a mark of respect for Fred, the honour of presenting the various trophies and awards that would be handed-out later in the day were afforded to Fred's widow - Mary Jennings, who was dutifully accompanied at the event by their son Steven.

This was undoubtedly a very difficult time for Mary, who performed her duties admirably throughout the day.

Many thanks go to all of the competitors who participated in the meeting, and to all those people who were officiating at the event.  Your involvement made the event a great success. We look forward to seeing you all at next years event.

Staffordshire Smallbore Rifle Association would like to congratulate the following Trophy Winners - listed below - on their respective successes.

As always, if you spot any mistakes or inaccuracies, please contact the Website Manager.

Staffordshire Open Prize Winners 2016
  Class A Class B Class C Class D
1st Place:
Simon Green Shannon Davies Stuart Powell Sunetra Chatterjee
2nd Place:
Ryan Williams Bob Heath Ivor Leigh Paul Watkiss
3rd Place:
Mike Arnstein Gordon Abbots Jimmy Hibbert Alan Barn
 
  Come Day-Go Day Salver (Open Champion): Simon Green  
 
Top Veteran: Peter Kermode   Top Lady: Shannon Davies   Top Junior: Shannon Davies
 
 
Staffordshire Confined Trophy Winners 2016
  Michelin Cup (Best 100yds. Class A): Peter Dean  
  Stafford Plaque (Best 100yds. Classes B, C or D): Gordon Abbots  
  50 Metre Trophy (County 50m Champion): Craig Howell  
  Greatrex Cup (Best County Badge Holder): Steve Rowe  
  NSRA County Silver Medal (Best Previous Non-Winner): Peter Dean  
 
Miniature Rifle Cup (Class 'A' Aggregate)
1st Place: Peter Dean 2nd Place: Steve Rowe 3rd Place: John Kemp
Swynnerton Cup (Class 'B' Aggregate)
1st Place: Gordon Abbots 2nd Place: Craig Howell 3rd Place: Richard Tilstone
Moat Cup (Class 'C' Aggregate)
1st Place: Stuart Powell 2nd Place: Ivor Leigh 3rd Place: Jimmy Hibbert
Chipperfield Cup (Class 'D' Aggregate)
1st Place: Paul Watkiss 2nd Place: Paul Baron 3rd Place: Kevin Eden
Association Shield (Club Teams of Four. Class A and B)
Market Drayton  
Michelin Shield (Club Teams of Four. Class C and D)
No Entry  
Astor Tankard (Club Teams of Six)
Market Drayton
 
James Beattie Tray (Champion Lady)
No Entry  
Whitmore Cup (Champion Lady in Class C and D)
No Entry  
R.W. De Nicolas Memorial Trophy (Highest Scorer ex Class C, D, or Junior - Any Class)
Stuart Powell  
Mrs. C. Everall Cup (Champion Junior)
No Entry  
K. Madeley Rose Bowl (Champion Veteran)
Gordon Abbots  
Association Cup (County Long Range Champion)
Peter Dean  
Wilkinson Sword (Nominated Winner)
Robert Knott  
Wooden Spoon (Nominated Winner)
Brian Parker  

 

Official Scores - Class 'A' (Scores Recorded As Points Dropped)
 
Competitors Details
50 Metres Cards   100 Yards Cards  
Number
Name
1 2 3 4 Total   1 2 3 4 Total Overall Total
 
104
Simon Green
1 1 0 2 4   2 5 0 3 10 14
112
Ryan William
2 2 7 2 13   4 1 1 1 7 20
111
Mike Arnstein
7 2 1 4 14   2 7 6 2 17 31
107
Peter Kermode
5 2 6 1 14   5 5 4 4 18 32
109
Colin Davies
4 3 3 4 14   5 4 4 5 18 32
105
Nick Peters
2 6 9 4 21   2 5 3 3 13 34
103
Carl Taylor
5 7 4 1 17   6 5 4 2 17 34
106
Kevin Bramham
5 3 3 0 11   6 4 6 7 23 34
110
Peter Dean
2 9 2 7 20   5 4 4 4 17 37
101
Steve Rowe
13 2 9 7 31   3 9 5 7 24 55
102
John Kemp
6 11 9 12 38   6 5 6 7 24 62
108
Phil Knight
7 8 5 4 24   19 16 5 8 48 72
 
 
Official Scores - Class 'B' (Scores Recorded As Points Dropped)
 
Competitors Details
50 Metres Cards   100 Yards Cards  
Number
Name
1 2 3 4 Total   1 2 3 4 Total Overall Total
 
209
Shannon Davies
3 1 2 6 12   12 10 4 1 27 39
205
Bob Heath
7 6 2 4 19   6 6 9 5 26 45
204
Gordon Abbots
8 4 8 7 27   5 7 4 3 19 46
207
Dave Collier
6 7 3 5 21   11 6 2 8 27 48
206
Craig Howell
5 5 5 6 21   6 6 8 8 28 49
208
Richard Tilstone
3 10 4 8 25   7 7 9 10 33 58
202
John Taylor
5 4 9 8 26   9 8 6 11 34 60
201
Mike Wilcox
12 6 4 11 33   6 9 6 10 31 64
203
Vic Tyne
7 9 7 14 37   10 7 6 7 30 67
 
 
Official Scores - Class 'C' (Scores Recorded As Points Dropped)
 
Competitors Details
50 Metres Cards   100 Yards Cards  
Number
Name
1 2 3 4 Total   1 2 3 4 Total Overall Total
 
301
S Powell
5 6 4 10 25   10 3 2 5 20 45
306
Ivor Leigh
4 9 3 9 25   8 3 7 5 23 48
303
Jimmy Hibbert
6 4 4 8 22   8 6 10 12 36 58
403
Fred Dukes
7 6 5 7 25   10 8 10 6 34 59
305
Kieron Clarkson
9 9 8 6 32   6 9 11 9 35 67
302
Brian Parker
4 8 13 8 33   11 11 6 10 38 71
304
Roy Green
9 8 9 10 36   14 13 10 12 49 85
 
 
Official Scores - Class 'D' (Scores Recorded As Points Dropped)
 
Competitors Details
50 Metres Cards   100 Yards Cards  
Number
Name
1 2 3 4 Total   1 2 3 4 Total Overall Total
 
406
Sunetra Chatterjee
6 8 9 4 27   13 9 9 8 39 66
401
Paul Watkiss
18 11 7 7 43   13 11 10 7 41 84
407
Alan Barn
5 8 13 13 39   11 8 23 13 55 94
408
Kezzie Hutchings
16 18 11 13 58   14 12 11 9 46 104
402
Paul Baron
16 25 6 7 54   19 13 11 13 56 110
409
Kevin Eden
16 15 16 17 64   43 21 6 13 83 147
404
Alanah Obrien
15 19 10 13 57   36 22 22 18 98 155
405
Dylan Jones
30 29 30 21 110   18 19 19 25 81 191
 
 
Official Scores - 50 Metres Competition (Scores Recorded As Points Dropped)
 
Competitors Details
50 Metres Cards  
Number
Name
1 2 3 4 5 6 Total  
 
104
Simon Green
1 1 0 2 0 3 7   Cash Prizes
112
Ryan William
2 2 7 2 2 2 17   Cash Prizes
111
Mike Arnstein
7 2 1 4 1 4 19   Cash Prizes
209
Shannon Davies
3 1 2 6 7 4 23    
106
Kevin Bramham
5 3 3 0 5 7 23    
107
Peter Kermode
5 2 6 1 7 3 24    
109
Colin Davies
4 3 3 4 4 6 24    
103
Carl Taylor
5 7 4 1 5 3 25    
206
Craig Howell
5 5 5 6 3 7 31    
105
Nick Peters
2 6 9 4 3 8 32    
303
Jimmy Hibbert
6 4 4 8 9 5 36
   
207
Dave Collier
6 7 3 5 7 8 36    
202
John Taylor
5 4 9 8 5 10 41    
101
Steve Rowe
13 2 9 7 3 9 43    
406
Sunetra Chatterjee
6 8 9 4 12 6 45    
201
Mike Wilcox
12 6 4 11 7 7 47    
302
Brian Parker
4 8 13 8 8 9 50    
405
Dylan Jones
30 29 30 21 37 18 165    
 
 
Open Competitions - Cash Prizes
 
Club Teams of 6 Winner - Astor Tankard: Market Drayton
 
Club Teams of 4 Winner: Market Drayton
 
Club Pairs - Open Winner: Arnstein and Peters
 
Club Pairs - Class C or Class D Winner: Hutchins and Obrian
 
Cash Prizes will follow by Cheque

 

Copyright © Staffordshire Smallbore Rifle Association - NSRA Affiliation No 2285

Website Cookie Policy

Link to SSRA Website Cookie Policy

For more information regarding how cookies may be used by this website, please read fully our Cookies Policy

Events Calendar

Image of diary.

Events Calendar

RSS_Feed_Icon While you are here, why not subscribe to our RSS News Feed

Rule Book Icon. Link to Various Shooting Rules and Regulations

E-Mail Icon. E-Mail the SSRA Website Manager

This document was successfully checked as XHTML 1.0 Transitional. Blank Spacer Image.This document validates as CSS level 3.Blank Spacer Image.This is a valid RSS feed.